Documentaire

2Doc: Zorgelijke Tijden - De Musical →
De vergrijzing zorgt in Finland voor een grote druk op het zorgsysteem. Regisseur Susanna Helke heeft een gedurfde vorm gevonden om deze crisis te verbeelden; een documentaire-musical.

Woensdag 31 mei 2023 20:26 HUMAN

Lisa van Ginneken
Over Leven

Lisa van Ginneken is het eerste transgender Kamerlid in Nederland. Ze komt er openlijk voor uit dat ze transgender is en trotseert de haat die ze over zich heen krijgt. Als klein kind wist ze al dat ze liever een meisje wilde zijn, maar hield dat lang voor zich. Pas als veertiger ging ze in transitie, waardoor ze uit ervaring weet hoe verschillend de maatschappij mannen en vrouwen benadert. Ze heeft heel wat privileges opgegeven door haar transitie, maar dat voelde voor haar nooit als een keuze.

Woensdag 31 mei 2023 20:57 HUMAN

De vegaburger de norm
Wat houdt ons tegen?

Minder vlees eten is een van de krachtigste manieren om klimaatverandering tegen te gaan. De schappen met vleesvervangers breiden steeds verder uit en het aantal flexitariërs groeit. Toch daalt de vleesconsumptie niet. We eten in Nederland nog steeds ruim 400 miljoen hamburgers per jaar. Zouden we met zijn allen op vegetarische hamburgers overstappen, dan zou dit per jaar een besparing van ruim 1 megaton CO2 opleveren, wat neerkomt op de uitstoot van 300.000 auto's per jaar. Hoe diep verankerd is vlees eten in onze cultuur? En wat weerhoudt ons ervan om van de vegaburger de norm te maken?

Zaterdag 3 jun. 2023 14:00 VPRO

Argos

Zaterdag 3 jun. 2023 15:00 HUMAN

De Publieke Tribune

Zondag 4 jun. 2023 21:06 HUMAN

Water
Metropolis

Voor 2030 dreigt bij ons een tekort aan drinkwater. Wat in ons waterland altijd zo vanzelfsprekend was, verdwijnt. De rest van de wereld hakt al langer met dit bijltje. Hoe gaan ze ermee om? In Lima valt zelden regen, maar hangt wel een dikke mist. Een plaatselijke ingenieur ontwerpt mistvangers, netten die in de hoogstgelegen wijken voor vers water zorgen. Op Sicilië zoeken ze hun toevlucht tot een oude methode: het wichelroeden. En dan zijn er de gebieden waar ze niet met een gebrek, maar met een overvloed aan water kampen. In Estland hebben ze zelfs een vijfde seizoen ingelast: het waterseizoen. Voor sommigen is dit reden voor een feestje.

Zondag 4 jun. 2023 22:33 HUMAN

Down in beeld
Argos Medialogica

Upside Down, SynDROOM, Down the Road: het is slechts een greep uit de vele tv-programma's over mensen met Down. Volgens critici hebben deze programma's een misleidende werking, ze geven de samenleving een te positief beeld van het syndroom. Dat zou niet alleen gevolgen hebben voor mensen met Down en hun omgeving, maar ook voor mensen die in verwachting zijn en een beslissing moeten nemen over prenatale testen. Ook blijkt dat niet alleen tv-programma's het beeld over Down proberen te bepalen, maar dat er nog meer krachten aan het werk zijn. Wie laat zijn invloed gelden? Welke belangen spelen daarbij een rol? En wat zijn de gevolgen?