Medialogica ontleedt: de droneshow

Paniek in het Europese luchtruim

Wapenbeurs in Brussel met Mark Rutte

Het is schering en inslag in het najaar van 2025: steeds weer worden drones gezien bij kritieke Europese infrastructuur. Luchthavens sluiten en op militaire terreinen worden zelfs wapens ingezet. Media delen al snel video’s van de veronderstelde drones; knipperende lichtjes tegen een donkere lucht. Politici, bestuurders en experts wijzen naar Rusland. Maar wat is er werkelijk te zien op de beelden? En welk bewijs is er dat het om Russische drones zou gaan? 'Medialogica' ontleedt de beeldvorming en mediadynamiek rond de vele dronewaarnemingen.

Knipperende lampjes

Als ‘ninja’s’ zweven de lichtjes volgens een ooggetuige op de avond van 22 september 2025 boven de luchthaven van Kopenhagen. Het zou gaan om twee tot drie grote drones en uit veiligheidsoverwegingen sluit het vliegveld. Gedurende bijna vier uur worden tientallen vluchten omgeleid of geannuleerd. Terwijl de veiligheidsdiensten onderzoek doen, spreekt de premier Mette Frederiksen de volgende dag van “de ernstigste aanval op de Deense kritieke infrastructuur tot nu toe.” Het zou het werk zijn van een ‘professionele actor’, die een ‘hybride oorlog’ voert. Al snel krijgt die actor een naam: Rusland. Het Kremlin wil met de drones Europa ontregelen en de steun voor Oekraïne ondermijnen, zo klinkt het. 

Duizenden meldingen

In de weken na het incident op de luchthaven van Kopenhagen neemt het aantal meldingen van drones een enorme vlucht. Door heel Europa, zo ook in Nederland, gaan luchthavens dicht en zouden er drones gezien worden bij energiecentrales en militaire bases. Er worden door Defensie miljarden uitgetrokken voor de bestrijding van de onbemenste luchtvaartuigen. Maar er is ook kritiek op de vele waarnemingen en het vingerwijzen naar Rusland. Hard bewijs blijft uit en video’s die circuleren in de media blijken geen drones te tonen, maar bijvoorbeeld een helikopter of vliegtuig. Waren we eind 2025 getuige van de grootste hybride aanval op Europese infrastructuur tot nu toe, of was er vooral sprake van dronepaniek? En welke rol spelen politici, bestuurders en media?

Sprekers

    Wiebe de Jager

    drone-expert en oprichter van Dronewatch.nl

    Peter Møller

    onderzoeksjournalist bij het Deense TV2

    Rien Emmery

    factchecker bij VRT NWS

    Luc van Bakel

    hoofdredacteur bij VRT NWS

    Mart de Kruif

    luitenant-generaal buiten dienst

    Peter Viggo Jakobsen

    docent en onderzoeker aan het Royal Danish Defence College

    Patrick Bolder

    defensiespecialist bij HCSS