Het Dolfinarium, een vinnig debat
Het Dolfinarium in Harderwijk lijkt de afgelopen jaren te zijn uitgegroeid tot het symbool van dierenleed. Actiegroepen roepen op tot sluiting van het park, terwijl de overheid de regels aanscherpt om het welzijn van de dolfijnen te verbeteren. Maar waarop zijn deze acties en maatregelen gebaseerd? Leiden ze daadwerkelijk tot meer welzijn voor de dieren? En welke rol spelen media in de beeldvorming rond het park?
'Medialogica' besteedt onder andere aandacht aan een aflevering van het tv-programma 'Rambam'. In die uitzending wordt uitgebreid stilgestaan bij de zogenoemde ‘dolfijnenrukker’, een term die het Dolfinarium tot op de dag van vandaag achtervolgt. Maar in hoeverre doet het geschetste beeld in 'Rambam' recht aan wat er zich in het park afspeelt?
Daarnaast richt het programma zich op de discussie over de toekomst van de dolfijnen. Actievoerders stellen dat de dieren terug moeten naar zee, maar volgens oud-directeur van opvangcentrum SOS Dolfijn, Annemarie van den Berg, is dat niet realistisch. De meeste zijn namelijk in gevangenschap geboren. ‘’Het grote gevaar is dat er parken failliet gaan door deze discussie, zonder dat er een oplossing ligt. Terwijl het debat voor mijn gevoel moet zijn: hoe kunnen we zorgen dat deze dieren allemaal gewoon een beter leven hebben?’’
Een voorbeeld van hoe het mis kan gaan, is het dolfinarium Marineland in Frankrijk, dat begin 2025 zijn deuren sluit na een verbod op dolfijnenshows. Na bijna anderhalf jaar wachten daar – in het gesloten park - nog twaalf dolfijnen en twee orka’s op een oplossing.
'Medialogica' onderzoekt het beeld van de gevangen dolfijn, en de gevolgen daarvan voor hun welzijn. Met bijdragen van o.a. Isabella Clegg, dierenwelzijn-deskundige; Alex Tiebot, directeur van het Dolfinarium; Alex Romijn, directeur van actiegroep Bite Back; Jochem Pinxteren, oud-hoofdredacteur van Rambam; Niels van Elk, oud-dierenarts van het Dolfinarium en Annemarie van den Berg, oud-directeur van SOS Dolfijn.
Sprekers
Annemarie van den Berg
oud-directeur SOS Dolfijn
Annemarie van den Berg stond tot vorig jaar aan het roer van SOS Dolfijn, een organisatie die opkomt voor walvisachtigen in nood. Tot 2017 verzorgde ze gestrande zeezoogdieren op het terrein van het Dolfinarium, maar ze vertrok daar omdat de missie van SOS Dolfijn niet langer aansloot bij de koers die het Dolfinarium ging varen. SOS Dolfijn heeft inmiddels een nieuw onderkomen gevonden in Anna Paulowna. Zelf volgt ze het debat over de toekomst van dolfinaria nog steeds op de voet.
Niels van Elk
oud-dierenarts Dolfinarium
Niels van Elk werkte tot zo’n 10 jaar geleden als dierenarts voor het Dolfinarium. Hij wordt nog altijd ingehuurd door dierentuinen en overheden vanwege zijn expertise. Ook staat hij zo nu en dan SOS Dolfijn bij om aangespoelde dolfijnachtigen te behandelen en voor te bereiden op een terugkeer naar zee.
Alex Tiebot
directeur Dolfinarium
Alex Tiebot is directeur van het Dolfinarium en heeft al bijna tien jaar lang de dagelijkse leiding over het park.
Jochem Pinxteren
oud-hoofdredacteur Rambam
Jochem Pinxteren was hoofdredacteur van Rambam. Het programma maakte in 2016 een uitzending over het Dolfinarium.
Jan Mosterd
oud-hoofdverzorger Dolfinarium
Jan Mosterd werkte tientallen jaren voor het Dolfinarium. In zijn rol als hoofdverzorger kwam hij als een van de weinige medewerkers herkenbaar in beeld in een spraakmakende uitzending van Rambam.
Isabella Clegg
dierenwelzijn-deskundige
Isabella Clegg doet over de hele wereld onderzoek naar het welzijn van dolfijnen in gevangenschap. Ze wordt vanwege haar expertise ingehuurd door dolfinaria, dierenrechtenorganisaties, zeereservaten en overheden.
Alex Romijn
directeur Bite Back
Alex Romijn is directeur van Stichting Bite Back. Al ruim dertien jaar voert hij actie tegen het Dolfinarium, zowel voor de poort als in de media. Hij zegt compromisloos voor de dieren op te komen en eist dat het Dolfinarium de deuren sluit.