De conclusie van de Luistervink
De Luistervink bij deze aflevering was Kees Kraaijeveld. Aan het slot van het vragenvuur deed hij een poging om de perspectieven die uit de dampen van de dialoog opstegen, te schetsen.
'Ik begon met te waarschuwen voor de negativiteitsbias, maar er zijn heel veel positieve dingen genoemd. Complimenten.
Het onderwijs is iets waar we zelf over gaan. Als er dingen niet goed gaan, bijvoorbeeld met kwetsbare groepen of in het passend onderwijs, dan kunnen we daar iets aan doen. Wel kost dat geld en tijd. De overheid moet wellicht een beetje douwen bij het kakken.
Wat ik verder hoor van de docenten, en dat schrijft de arbeidsinspectie ook: laten we onszelf groot maken, ambitieus zijn. Ondanks de werkdruk niet minder gaan doen, maar juist meer.
Minder vrijheid, blijheid en meer maatschappelijke ambitie. Juist dan kan je die kloven dichten. Juist daar wordt het onderwijs aantrekkelijker van. Want dan ga je het onderwijs in, omdat je iets te doen hebt voor de wereld. Dat lijkt me mooi.'