Wie waagt het nog om wethouder te worden?
Coen Verbraak in gesprek met wethouders over de mooie en minder mooie kanten van het vak, en over hoe het kan dat steeds meer wethouders er voortijdig de brui aan geven.
Vorig jaar gaf een recordaantal wethouders er voortijdig de brui aan. Het ambt zou te zwaar zijn geworden, met te veel taken en te weinig wethouders om die uit te voeren. Tel daar ook nog eens bij op dat bijna de helft van alle lokale politici vorig jaar aangaf te maken te hebben gehad met agressie en intimidatie – een verdubbeling vergeleken met tien jaar geleden – en je vraagt je af: wie waagt het nog om wethouder te worden?
In 'De publieke tribune' spreekt Coen Verbraak daarom met zittend en voormalig wethouders zelf. Over de schoonheid van hun vak, maar ook over de minder mooie kanten ervan. Kun je als wethouder nog wel het verschil maken? Hoe ga je om met verwachtingen vanuit je eigen inwoners en het rijk? Waar ligt de grens aan je dienstbaarheid aan het lokaal bestuur? En wat is ervoor nodig om het wethouderschap, in aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen van 2026, weer aantrekkelijk te krijgen?
Presentatie: Coen Verbraak
Redactie: Sjoerd Alders
Eindredactie: Sigrid Muusse
Te gast in deze uitzending
Hanneke Steen
wethouder
Hanneke Steen is sinds 2022 wethouder in de gemeente Hengelo namens het CDA, waar ze onder meer verantwoordelijk is voor de portefeuilles financiën, mobiliteit en burgerschap.
Dennis de Vries
wethouder
Dennis de Vries is sinds 2022 wethouder namens de PvdA in Utrecht, waar hij onder meer verantwoordelijk is voor de portefeuilles wonen, jeugdzorg en het mbo.
Marcelle Hendrickx
oud-wethouder
Marcelle Hendrickx was bijna elf jaar lang wethouder in Tilburg voor het D66, waar ze onder meer verantwoordelijk was voor gezondheid, zorg en cultuur.
Gerard Bruijniks
oud-wethouder
Gerard Bruijniks was jarenlang wethouder in Loon op Zand voor de lokale partije Gemeentebelangen. Hij is per 15 juni waarnemend directeur van de Wethoudersvereniging.