Hormonen op hol

Illustratie van een baarmoeder

Coen Verbraak in gesprek met twee vrouwen en een gynaecoloog over hormoongerelateerde klachten bij vrouwen.

Beluister de podcast

Depressieve gevoelens, agressie, slapeloosheid en soms zelfs suïcidale gedachten; Hormonale schommelingen rond de menstruatie en tijdens de overgang zorgen bij een groep vrouwen voor ernstige mentale klachten. Zo lijdt een op de twintig vrouwen aan PMDD, een stemmingsstoornis die samenhangt met hormonen. En 80 procent van de vrouwen in de overgang krijgt in meer of mindere mate te maken met lichamelijke en psychische problemen. De maatschappelijke aandacht voor deze problematiek groeit, maar grootschalig onderzoek, gedegen kennis én oplossingen ontbreken. Dit terwijl de hormonale klachten tijdens menstruatie en overgang soms levensontwrichtend zijn.  

In ‘De publieke tribune’ spreekt Coen Verbraak met twee vrouwen die worstelen met hevige klachten in de overgang en tijdens hun menstruatiecyclus. Wat ervaren deze vrouwen? En voelden zij zich gehoord toen ze hulp zochten? Ook schuift Dorenda van Dijken aan. Ze is 30 jaar werkzaam als gynaecoloog en specialiseerde zich in hormonale problematiek bij vrouwen. Op speciale, door haar opgezette poli’s ziet zij vrouwen wiens leven door de hormonen compleet op zijn kop staat. 

*** Denk je aan zelfdoding? Of heb jij iemand in je omgeving waar je je zorgen om maakt? 113 is er voor je. Praten over zelfmoordgedachten helpt en kan anoniem: chat via 113.nl, bel 113 of bel gratis 0800-0113. ***

Presentatie: Coen Verbraak
Redactie: Marit Willemsen
Eindredactie: Sigrid Muusse

Te gast in deze uitzending

    Rebecca Lombaers

    Rebecca Lombaers (45) zit in de perimenopauze. Zij heeft zes jaar met klachten rondgelopen voor die als zodanig werden herkend. Nu krijgt ze hormoontherapie en dat helpt haar enorm.

    Zwart-wit portretfoto van Rebecca Lombaers

    Jill van den Berg

    Jill van den Berg (31) heeft sinds haar 21ste last van PMDD-klachten. Die zijn in de loop der jaren verergerd, waardoor ze ook suïcidale gedachten kreeg. Goede hulp bleef lang uit.

    Portretfoto Jill van den Berg

    Dorenda van Dijken

    Dorenda van Dijken (67) is al meer dan dertig jaar werkzaam als gynaecoloog en heeft zich gespecialiseerd in endocrinologie (specialisme voor stofwisseling en hormonen), met een sterke focus op hormonale problematiek bij vrouwen.

    Portretfoto Dorenda van Dijken