Hoe is het nu met Elian van AI love?

Ze gooit het AI-bijltje erbij neer

Portret van Elian
Bekijk de aflevering bij dit artikel: Kijk nu op NPO Start

Elian, die zeer slechtziend is, vertelde in het vorige seizoen over haar eerste ervaringen met By my Eyes een app die ontwikkeld is om de wereld voor blinden en slechtzienden ‘zichtbaar’ te maken. Ze krijgt beschrijvingen van foto’s, van mensen, teksten en voorwerpen. De mogelijkheden lijken eindeloos.

Het onzichtbare wordt ‘zichtbaar’

Het was een emotionele tijd voor Elian want ze stond op het punt te scheiden en er stond een verhuizing op stapel. Zouden de nieuwe technieken haar zelfstandigheid kunnen vergroten?

Vol goede moed testte ze nieuwe toepassingen uit. We zagen hoe ze met behulp van AI een ‘beeld’ kreeg van haar nieuwe huis, de straat en de nieuwe buren.

Toch voelde ze gaandeweg irritatie opkomen. De situaties werden door AI vaak onjuist geïnterpreteerd en de stemmen in de audio vond ze onprettig. Bovendien voelde ze zich bezwaard om zomaar mensen of plekken te filmen of fotograferen.

Een nieuw leven

Inmiddels zijn we een jaar verder en Elian voelt zich helemaal thuis in haar nieuwe huis en de nieuwe buurt. Dochter Josephine woont op kamers in Amsterdam en Sarah pendelt tussen haar vader en haar moeder. Ook ex-man Pieter heeft zijn draai gevonden. De rust keert langzaam terug in Elian’s leven. Ze richt haar aandacht op het zoeken naar een nieuwe baan naast haar werk als journalist voor Passend Lezen. AI raakt meer en meer op de achtergrond.

Smart glasses

Onlangs kreeg Elian de gelegenheid om een AI gestuurde slimme bril uit te testen, een bril met ingebouwde camera die vertelt wat er te zien is. Het was geen succes. De bril heeft knopjes en er moet gescrold worden door een menu. Elian ervaart het als een stortvloed van extra informatie die via haar gehoor binnenkomt en die niet te verwerken is naast alle andere prikkels die ze binnenkrijgt. Ze gooit het AI-bijltje erbij neer.

Laat maar zitten

Als slechtziende, zo concludeert ze, heeft ze haar eigen manier ontwikkelt om zich door de wereld te bewegen samen met haar geleidehond en als het echt nodig is met hulp van AI. Ze vraagt zich af wat de beschrijvingen van wat zichtbaar is werkelijk toevoegen. Het feitelijke plaatje slaat ze toch niet op. Ze blijft de ontwikkelingen op AI-gebied volgen, maar vertrouwt voorlopig vooral op zichzelf en dat geeft rust.

Hoewel… als ze recent een alleraardigste heer op een ns-station treft, met wie ze in gesprek raakt en best een klik heeft, voelt ze de drang om hem door AI te laten beschrijven… Ze durft het niet te vragen.