You are now being logged in using your Facebook credentials

Seculier humanist Paul Kurtz overleden

dinsdag, 23 oktober 2012
Bookmark and Share

Een doener en een hartstochtelijk ambassadeur van het seculier humanisme, dat was Paul Kurtz. De filosoof overleed op 20 oktober op 86-jarige leeftijd. Hij was tussen 1968 en 1981 bestuurslid van the American Humanist Assocation (AMA) en als oprichter van het 'Center for Inquiry' hét gezicht van de seculiere en sceptische humanistische beweging in de VS.

Volgens Kurtz is humanisme geen religie zonder god, maar ook geen filosofie. Om duidelijk te maken wat humanisme wel is, introduceerde hij de term 'eupraxsofie', de wijsheid om het goede te doen

Vrijdenker Floris van den Berg is directeur van het 'Centre for Inquiry' in Nederland. Hij ontmoette Paul Kurtz in Amherst (VS) toen hij werkte aan zijn proefschrift en bewonderde hem. "Wat ik mooi vind is dat Kurtz zo’n breed pallet van ideeën in zijn filosofie onderbrengt. Hij is een kritisch atheïst en skepticus, maar hij stelt er iets positiefs tegenover. Mensen hebben zelf de mogelijkheid om het goed te leven en goed te doen zonder god. Zorg voor de aarde paste daar ook in. Kurtz schreef er het boek 'Planetary humanism' over." 

Een doener
Het internationale humanistische landschap is voor een deel door het werk van Kurtz gevormd. Hij was zeer actief. Hij richtte 'the Counsel for Secular Humanism' op (met het tijdschrift 'Free Inquiry'), het 'Center for Inquiry' dus, maar ook het 'Institute for Science and Human Values' (met het tijdschrift 'The Human Prospect') en was mede-auteur van de verschillende Humanist Manifesto's van de American Humanist Association. 

Tussen 1986 en 1994 was hij mede-voorzitter van 'International Humanist Ethical Union' (IHEU). Sonja Eggerickx, de huidige voorzitter van IHEU omschrijft hem als een 'doener, iemand die zaken voor elkaar kreeg'. "We mogen zijn betekenis voor het humanisme, wetenschap en het kritisch denken niet onderschatten."

Radicale verlichting
Kurtz was een aanhanger van de radicale verlichting. Van den Berg. "Hij bestreed irrationaliteit en was voorvechter van individuele vrijheid. Daarom ook heeft hij geprobeerd in toenmalig communistisch China en Rusland het humanisme te verspreiden, een humanisme gebaseerd op wetenschap en democratie."

Daarnaast heeft zijn in zijn leven veel gepubliceerd: achthonderd artikelen en meer dan veertig boeken. Van den Berg:"Hij heeft de uitgeverij 'Prometheus Books' opgezet, die met de winst op science fiction boeken atheïstische boeken kon uitgeven, waaronder mijn boek dat in vertaling is verschenen als 'Philosophy for a better world'.

Een betere wereld begon bij Kurtz altijd bij mensen zelf en hun gedrag. Van den Berg: "Kurtz was een hele warme, innemende man, met een enorm werktempo en echt interesse in mensen."

Meer lezen? Hoofredacteur Esther Wit van de Humanistische Canon schreef een blog over de betekenis van Kurtz.
Ook de directeur van het Humanistisch Historisch Centrum Bert Gasenbeek schreef een blog.

Webredactie  HUMAN /Humanistisch Verbond

Normal 0 21

‘Mensenhandel is de ultieme onvrijheid’

 

Ze komen met een droom van een beter levennaar Nederland, maar belanden in een nachtmerrie van afhankelijkheid,onvrijheid en uitbuiting. In het boek van journalist Renate van der Zee ‘BitterAvontuur’ vertellen drie slachtoffers van mensenhandel hun verhaal.

 

Het boek wordt op 18oktober, de Europese Dag tegen mensenhandel, gepresenteerd tijdens een debat dat FairWork organiseert. Van derZee houdt zich al langere tijd bezig met onvrijheid en hoe dat mensen schaadt.Eerwraak en incest waren onderwerpen van eerder verschenen boeken.

 

“Hoe kan zoiets iets gebeuren? Met deze vraag begint elkboek dat ik ga schrijven.
Ik vind dat iedereen vrij moet zijn haar of zijn eigen leven te leiden.Mensenhandel, die heel vaak verborgen is, kun je zien als de ultiemeonvrijheid.“

 

Afhankelijkheid en uitbuiting

In haar boek beschrijftVan der Zee de levensverhalen van Narinda, Stella en Angiezka, drie jongevrouwen die met de valse beloftes  - wehebben een prachtige baan voor je - naar Nederland kwamen. De vrouwen kwamenechter al snel in een negatieve spiraal van afhankelijkheid en uitbuitingterecht. Ze werden onderbetaald, betaalden schandelijk veel huur voor eenschamel onderkomen en werkten lange dagen – meer dan 12 uur per dag - onderslechte arbeidsomstandigheden.

 

Branches waar veel uitbuiting voorkomt zijn de (gedwongen)prostitutie, de schoonmaakbranche, maar ook de horeca en de land- entuinbouwsector.
De mensen leven vaak in een isolement omdat ze illegaal zijn en in allesafhankelijk van hun werkgevers. Ze doen geen of vaak pas heel laat aangifte,vanwege schaamte en angst voor intimidaties.

 

Volgens FairWork zijn er, op basis van gegevens van ILO,in Nederland naar schatting 21.000 mensen slachtoffer van arbeidsuitbuiting. Inheel Europa gaat het om 880.000 mensen. Volgens het rapport ‘VerborgenSlavernij in Nederland’ dat door FairWork wordt gepresenteerd op 18 oktoberkomt slechts 1 procent van die slachtoffers in beeld bij de Nederlandseinstanties. Juridisch is er sprake van mensenhandel als er sprake is vanexcessieve schendingen van mensenrechten. Alleen onderbetaling is niet genoeg.

 

Verbijsterend

Wat Van derZee het meest schokt is dat er mensen zijn, ook mensen uit de rechterlijkemacht, die zeggen: ‘maar die mensen kiezen er toch zelf voor en ze verdienentoch veel meer dan in hun eigen land’. Verbijsterend, vind ik dat. We levenhier toch in een rechtsstaat leefden waarin gelijkheid is?”


Een kant-en-klare oplossing voor het probleem ziet Van derZee niet. “Ik denk wel dat vanaf 2005 politie en justitie zich meer bewust zijnvan het probleem. Maar er kan nog veel verbeterd worden in de signalering,opsporingen berechting. De samenwerking tussen de instanties (politie,vakbonden, arbeidsinspectie, gemeenten en hulpverlening) kan ook beter.”


En dan nog. Het zal een probleem blijven. “De echteoorzaak is natuurlijk ongelijkheid en overal ter wereld ter wereld zijn erschoften die mensen die zwakker zijn dan zij uitbuiten. Alleen dat het in eenrechtsstaat als Nederland gebeurt is heel schokkend. “


 



kleiner | groter

security image
Schrijf de security code over


busy