Dossiers:
Tags:
Als iets de afgelopen dagen tot me doordringt is dat ik een ongelooflijk provinciaaltje ben en een huisje-boompje-beestje-humanist. Ik besef pas nu hoe ongelooflijk ondermijnend ons wereldbeeld is. Toni, de Amerikaanse spreker, wilde wat videoclips maken van de deelnemers waarop ze iets zouden zeggen over humanisme en atheïisme. Maar de meesten waren terughoudend en afwerend. ‘Ja’, zei ze naderhand, ‘ik realiseerde me niet dat ze thuis gevaar kunnen lopen.
Ik doe het maar niet.’Humanisme is in veel landen zeer ondermijnend voor de zittende autoriteiten of die nu van politieke of religieuze signatuur zijn. In Rusland is het al niet anders. Geregeld valt in de ‘vrije zone’ van het Humanist House de naam van de nummer één van Rusland. Onze gastheer V.: ‘De repressie in Rusland neemt erg toe. De Leider staat steeds minder oppositie toe. De vrijheid van meningsuiting wordt ernstig ingeperkt. Je kunt verboden worden, opgepakt en hele hoge boetes krijgen die een gewoon mens niet betalen kan. En wat je nu ook ziet is dat de orthodoxe kerk en de staat nauwer en nauwer verweven raken.’ Ik vraag hem hoe dat kan. ‘Wel,’ zegt V. ‘De Leider heeft geen ideologie en maar heeft dat wel nodig. Hij vindt het in de orthodoxe kerk. En de kerk laat zich dat maar al te graag welgevallen… in ruil voor meer macht.’
Geen zoete levenskunst
Het is me duidelijk humanisme is in de meeste landen geen zoete levenskunst of relativistisch geneuzel. Het gaat daar om het kritische denken en de twijfel om daarmee wereldse en religieuze leiders om de oren te slaan. En dat is beslist niet risicoloos. In zulke landen heb je wat ze noemen civil courage nodig: burgermoed.
Na Rusland moet ik leren leven met de gedachte dat het humanisme begint met het trekken van een lange neus en het opsteken van een dikke middelvinger. Wie ben jij dat jij dat vindt!
Joep Schrijvers
Dr. Joep Schrijvers is humanist, wetenschapper en schrijver. Zijn laatste boek 'Maak er wat van!' is een hoopvol en nuchter boek voor iedereen die iets van zijn werk en leven wil maken. In 2003 verscheen 'Hoe word ik een rat?'. Een boek over kantoorpolitiek, rattenspelletjes en gore streken. Het boek werd bekroond met de prijs voor het beste managementboek van het jaar. Schrijvers is nauw betrokken bij de veranderkunde (andragologie) op de UvA.
Meer informatie op de website van Joep Schrijvers.
Valerii Kuvakin: humanistische gangmaker 7 aug 2012
Jagatsoe wodka menoge 5 aug 2012
De middelvinger van het humanisme 3 aug 2012
Wat vind je van SM? 31 jul 2012
Wekelijks overzicht van nieuws, debat, agenda, blogs en HUMAN producties























