Coen Brummer: Ik ontwikkel, dus ik ben

dinsdag, 27 juli 2010
Bookmark and Share

Coen Brummer koos voor 'Dus ik ben' een beeld dat volgens hem iets essentieels zegt over het mens-zijn van nu. Op de foto zie je een echte vrouw en daarnaast de robot-kopie die van haar gemaakt is. Coen: "Een robot zal nooit een ‘echt’ mens worden, maar stel dat men er ooit in slaagt ze zoveel eigenschappen mee te geven dat we haast geen argumenten meer hebben om ze niet als mens te beschouwen, wat dan?" De frase die hij hierbij geformuleerd heeft is: 'Ik ontwikkel, dus ik ben.'

alt

Waarom dit beeld?

"Ik kwam deze foto tegen van een congres in Japan. Wetenschappers onthullen een vrouwelijke robot die menselijke gezichtsuitdrukkingen kan laten zien. Ik vind het bijzonder om te zien hoe de mens voortdurend bezig is met ontwikkeling. Van zichzelf en van zijn omgeving.

Toen ik deze foto zag moest ik denken aan een bekend gedachte-experiment dat John Harris, een Brits bio-ethicus, aanhaalt in zijn boek Enhancing Evolution. Hij stelt dat als je inbeeldt dat een dochter de hand van haar moeder vasthoudt en die moeder weer de hand van háár moeder enzovoorts, je na driehonderd mijl al bij onze ‘common ape ancester’ terechtkomt, de aapachtige waar de wegen van latere mensen en chimpansees zijn gescheiden. Driehonderd mijl, dat is twee dagen Tour de France! Door je dit te verbeelden kun je je realiseren hoe veranderlijk de mens eigenlijk is.

Als het verleden al zo dichtbij is, is de toekomst dat ook. De manier waarop we bezig zijn met het ontwikkelen van nieuwe dingen zoals deze robot, laat zien hoe dichtbij die andere toekomst is. De huidige mens en zijn huidige omgeving zijn heel erg tijdelijk."

Lees verder


kleiner | groter

security image
Schrijf de security code over


busy